Akcje i kampanie społeczne

Potrącenie 16-latki poruszającej się na wózku

Wczoraj tuż przed 16.00 w Bieruniu przy ulicy Chemików doszło do potrącenia osoby niepełnosprawnej. Poruszająca się na wózku inwalidzkim 16-latka znajdowała się akurat na oznakowanym przejściu z sygnalizacją świetlną, przemieszczając się przez jezdnię na zielonym świetle. Kierowca mercedesa, który nie ustąpił pieszej pierwszeństwa był nietrzeźwy.

Z ustaleń policjantów pracujących na miejscu tego zdarzenia wynika, że 55-letni mieszkaniec naszego powiatu, który kierował mercedesem, jadąc ulicą Krakowską, wykonując manewr skrętu w lewo - w ulicę Chemików, nie udzielił pierwszeństwa pieszej poruszającej się na wózku inwalidzkim. 16-latka przemieszczała się po przejściu dla pieszych na zielonym świetle. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości 55-latka wykazało, ze kierowca ten znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. W organizmie miał 0,48 promila. Mundurowi zatrzymali mężczyźnie prawo jazy. Pokrzywdzona 16-latka została przewieziona do szpitala na badania. Na szczęście nie doznała poważnych obrażeń, a zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja. Sprawa, po przeprowadzeniu postępowania, zostanie przekazana do sądu.

Przypominamy, że piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Do większości zdarzeń z ich udziałem dochodzi na przejściach dla pieszych. Każdy kierujący pojazdem powinien pamiętać, że zbliżając się do "pasów", zgodnie z ostatnią zmianą przepisów w tym zakresie, powinien ustąpić pierwszeństwa pieszemu, już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych.

Apelujemy do kierowców, aby uważnie obserwowali nie tylko jezdnię, ale również chodnik w jej obrębie. Nie bez powodu zarówno na pieszym, jak i na kierującym — zgodnie z przepisami — ciąży obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przy okazji przekraczania jezdni lub poruszania się nią. Niewątpliwie dla każdej ze stron nie jest to łatwe zadanie, a relacja kierujący-pieszy często w codziennym funkcjonowaniu powoduje różne skomplikowane sytuacje. Należy jednak pamiętać, że jeśli dojdzie do kontaktu pojazdu i człowieka, to wszystkie nieodwracalne szkody i kontuzje ponosi tylko człowiek. Warto, żeby zarówno pieszy znał cenę, jaką może zapłacić za swoje lub czyjeś błędy, a kierujący pamiętał, jak niebezpieczne dla pieszego jest zderzenie z pojazdem i jak tragiczne może być w skutkach. Ta świadomość powinna skłaniać kierowców do unikania niebezpiecznych sytuacji i szczególnej troski o pieszego. Jeśli wszyscy uczestnicy ruchu będą mieć na uwadze bezpieczeństwo własne i innych, tragicznych zdarzeń będzie coraz mniej. O tej fundamentalnej zasadzie powinniśmy zawsze pamiętać!

Powrót na górę strony